Sosyal Medya, markanızın bilirliği ve kurumsal yüzünüz açısında en önemli unsurdur. Markanızı büyütürken sosyal medyanın gücünü Pinek Medya ile kullanabilir ve markanızı büyütebilirsiniz. Sosyal Medya hesaplarını iyi yöneten şirketler marka bilinirliğinde bir adım öndedir. Peki nedir bu sosyal medya? Nasıl yönetilir? Pinek Medya sizlere ne gibi hizmetler sağlamaktadır.

Sosyal Medya Nedir Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya, PR danışmalık hizmetlerinden en önemlisidir.

Sosyal medya yönetimi; Sanal alemdeki sayfa ve hesapların kullanılırken bunun nasıl olması gerektiğini, nasıl yollar izleneceğini, herhangi bir durum karşısında hangi yöntemlere başvurulacağını,marka tanıtım ve yönetimlerinin nasıl olması gerektiğini ve tüm bunların düzenli ve uyumlu  bir şekilde yönetilmesine verilen addır. Sosyal medyanın günümüzde sahip olduğu yer çok güçlüdür. Ve birçok işleve de sahip olan sosyal medya en önemli pazarlama tekniklerinden sayılır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi önem kazanmıştır.  

sosyal medya yönetimi nedir i̇şinize faydaları nelerdir

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetiminde Kitle Belirleme

Hedef kitle belirleme sosyal medya yönetimin en önemli noktalarındandır. Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları belirlenen kitlenin bilinmesi gereken unsurlarındandır. Hedef kitlenin ilgisini çekmek adına anket yapılabilir. Ve hatta özel günlerde verilen hediyelerle birçok kişi çekilebilir.

Sosyal Medya Yönetiminde İçeriklerin Yönetimi

Arama motorlarında üst sıralarda çıkma kaliteli sosyal medya yönetimi ile sağlanır. Bunu başarabilmek adına özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmak şarttır. İçerik yönetimi sosyal medya yönetiminin temel yapıtaşlarından biridir. Ve içerik yönetimi güzel bir şekilde yapıldığında hedef kitleyi çekmek de daha basit olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminde Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminde bir diğer dikkat dilmesi gereken husus rakip kuruluşların sosyal medyadaki durumlarını incelemektir. Rakip firmaların hareketleri güncel olarak takip edilmeli ve onlardan daha çarpıcı gönderiler paylaşılmalıdır. Sosyal medya hesaplarını rakiplerden daha aktif ve dolu içeriklerle kullanmak çok önemlidir.

Sosyal Medyada Reklam Yapmak

Artık hemen hemen her marka, şirket reklamlarını internet üzerinden yapmaktadır. Arama motorları reklamları yetersiz kalacağı için sosyal medya hesaplarından da reklam yapılmalıdır. Bu sayede markayı çok daha fazla kişiye tanıtma fırsatı bulunur.
Sosyal medya yönetiminin faydaları olarak şunları söyleyebiliriz:

  • İstenenden çok daha fazla bir kitleye ulaşılır. 
  • Yapılan reklamlar sayesinde markalar daha fazla tanıtılma şansı yakalar.
  • Doğru içerik yönetimiyle sayfalar daha kaliteli ve çekici hale gelir. 
  • Ulaşılan kitle sayesinde kazanç artışı olur
  • Günümüzdeki yerinden dolayı özellikle web sayfası üzerinden satış yapan kişiler için sosyal medya yönetimi çok önemlidir. Ve büyüyüp gelişmek isteyen herkesin kullanması gereken bir yöntemdir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağı, kitlelere hangi adımlarla iletişim kurulması gerektiğini,   hesapların büyümesi için hangi adımların atılması gerektiği, görüntü ve hitap yönetiminin nasıl olmasını ve beklenmeyen durumlar için hangi yolların izlenmesi gerektiğini gösteren yönlendirmedir. Sosyal medya, günümüzde insanlar için her gün farklı gündemler oluşturan çok güçlü bir konumdadır ve reddedilemez bir pazarlama yöntemi olmuştur. Bu yüzden sosyal medya yönetimi; sanal güvenlik, ekonomik ve sosyal çevre açısından büyük önem kazanmıştır. Sosyal medya hesapları yönetimi konusunda mutlaka profesyonellere başvurulmalıdır. 

sosyal medya yönetimi nedir i̇şinize faydaları nelerdir

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde hemen hemen herkes tarafından sosyal medya hesapları kullanılmaktadır. Bu bakımdan reklam yapılacak en iyi yerin sosyal medya olduğu bariz bir şekilde söylenebilir. Sosyal medya yönetiminde belli başlı dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların en önemlileri şunlardır:

Hedef Kitle: İlk olarak ulaşılmak istenen hedef kitle belirlenmeli ve adımlar buna göre atılmalıdır. Düşünülen hedef kitle birçok yönden analiz edilmeli ve kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, hobileri ve ilgi alanları, gibi ayraç olan özellikleri bilinmelidir.

Rakipleri Analiz Etme: Sosyal medya yönetiminde en önemli konulardan biri de rekabet yarışında geri kalmamak için rakipleri analiz etmektir. Rakip şirketlerin paylaşımlarını ve izledikleri yolları dikkatli bir şekilde takip etmek ve sosyal medya kullanımını rakiplerden daha aktif kullanmak gerekmektedir.

İçerikleri Yönetme: Tarayıcılarda daha görünür olmak reklam ve öne çıkma açısından çok önemlidir. Bu yüzden sosyal medya hesapları etkin bir şekilde yaratıcı içerikler kullanarak yönetilmelidir. Yapılan paylaşımlar amacına uygun,anlaşılır,estetik olmalıdır. Hitap edilen kitlenin ilgisi üzerine paylaşımlar yapılmalıdır.
Reklam Kullanımı: Sosyal medya ağlarının hemen hemen hepsinde reklamlar kullanılır. Reklam yapılarak satılmak istenen veya tanıtılmak istenen ürünlerin   çok daha fazla kişiye ulaşması sağlanır.

Sosyal medya yönetiminin faydaları olarak kullanıcıların hesaplarını daha işlevli ve kaliteli hale getirmesi söylenebilir. Sosyal medyanın insan hayatında bu kadar büyük bir yere sahip olmasından dolayı  sosyal medya yönetimi reklam ve kitlelere hitap açısından fazlasıyla gereklidir.

Sosyal Medya İçerik Üretimi

Markalara ve kurumsal şirketlere sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı dışında; sosyal medya içerik üreticilerinin de yanındayız. Pinek Medya yeni nesil dijital ajans olarak yola çıktığında sosyal medyada içerik üreticilerine de destek olmayı ve bir sosyal medya ajansı olmayı da kendisine yol olarak seçmiştir.

Sosyal Medya da hali hazırda içerik üreten pinek.net yayın organlarıyla beraber sosyal medyada iş yapmak isteyen bir çok içerik üreticisinin yanındayız. Hali hazırda yönettiğimiz hesaplar ürettiğimiz içerikler bizim için en önemli referans kaynağıdır. İçerik fikirleri, içerik üreticisiyle marka arasındaki Türkiye’deki en önemli köprü olmak için yola çıkmış bulunmaktayız! Ayrıca pinek.net‘in sosyal medya hesaplarını da takip ederek nasıl işler ortaya çıkarttığımızı görebilirsiniz.

Sadece Bursa sosyal medya alanında değil sosyal medya konusunda tüm Türkiye’ye hizmet sağlayıp marka ve içerik üreticisi arasındaki köprüyüz!

Hangi sosyal medya platformları?

Aklınıza gelebilecek tüm sosyal platformlarda içerik üretimi ve sosyal medya yönetimi yapıyoruz. Youtube’tan instagram’a Twitter’dan Twitch’e Facebook’tan Tiktok’a kadar bütün sosyal medya platformları için içerik üretimi ve sosyal medya hesabı yönetimi yapabiliyoruz!